piątek, 24 stycznia 2014

Jak biegać z pulsometrem

Odpowiedni trening na podstawie naszego pulsu


Pulsometr, to poza butami podstawowe wyposażenie biegacza, który chce osiągać wytyczone cele.
Może to być chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów, zwiększenie szybkości czy zwyczajnie dobre samopoczucie i relaks. Do tego wystarczy najzwyklejszy pulsometr, który możemy kupić za kilkadziesiąt złotych oraz znajomość zasad biegu z tym urządzeniem.Na początek opisze rodzaje tętna.

Spoczynkowe - jest to liczba uderzeń serca na minute, która jest osiągana rano po przebudzeniu.

Zwykłe - liczba uderzeń serca, która jest osiągana po przebudzeniu przy normalnym funkcjonowaniu, bez dużego wysiłku.

Maksymalne - jest to maksymalna liczba uderzeń serca na minutę. Zmienia się ona w zależności od wieku oraz poziomu wytrenowania organizmu / kondycji człowieka.


Teraz przedstawię strefy tętna treningowego - czyli zakresy pracy serca, które osiągamy w czasie treningowym. Mierzone są w procentach dla tętna maksymalnego.Wiedza w jakich strefach tętna biegać by osiągnąć założony przez siebie cel jest niezbędna. Nie każdy jest zawodowcem i biega dla wyników czasowych, nie każdy też ma ambicje przebiec maraton czy ultramaraton. Niektórzy chcą zwyczajnie poprawić swoje zdrowie, schudnąć czy relaksować się po ciężkim dniu.
Do tego trzeba wiedzieć z jakim tempem biegać i na początku obliczyć swoje tętno maksymalne.

Jak to zrobić?

Najdokładniejszym sposobem jest założenie swojego pulsometru i zrobienie testu.

Rozciągamy ciało, rozgrzewamy się i biegniemy spokojnym tempem 10 minut przygotowując mięśnie do większego wysiłku. Teraz można przejść do właściwego treningu pomiarowego. Wykonujemy sprinty na długości około 300 - 400 metrów. Trzy sprinty z przerwami 1 - 2 minutowymi między nimi. Czwarty i ostatni bieg to jest nasze absolutne maksimum i własnie podczas tego biegu nasze najwyższe zarejestrowane tętno będzie tętnem maksymalnym organizmu.

Można również obliczyć swoje tętno na podstawie wzoru, jednak wynik jest jedynie przybliżony i lepiej jednak skorzystać z pierwszego sposobu.

Wzór
220 - nasz wiek = HRmax

Polub na Facebooku:) Dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli masz jakieś pytanie albo chciałbyś coś dodać do posta to zapraszam:) Bardzo dziękuje za pozostawienie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...